Když nastane panika

Akciové burzy po celém světě zaznamenaly v posledních dnech velké propady. Portfolia investorů ztratily na své hodnotě jednotky až desítky procent. Příčinou propadu burz je rozšíření nové nemoci po celém světě a s tím spojený strach. Lidé mají obavy o zdraví, o hospodářské výsledky firem a dopady na celkovou ekonomiku států. Nastala panika. Čínská burza se na začátku února propadla o více než osm procent, byl to největší akciový pád od roku 2015. Hromadně se prodávaly akcie i komodity. Na konci února se k velkým výprodejům přidaly všechny ostatní burzy včetně té pražské.

Když nastane panika

Jedno staré pravidlo o investování říká, že na burze panuje chamtivost, strach nebo bezradnost. Období chamtivosti jsme si prožili od října do konce ledna. Nastala doba strachu a bezradnosti.

Když se v těchto dnech podívám na své akciové portfolio, určitě mi není do zpěvu. Tři dny za sebou jsem každý den přišel minimálně o deset tisíc korun. Zároveň však vím, že akcie, které v portfoliu mám, jsem si vybral z určitého důvodu. A nic na tom nemění epidemie chřipky, malárie nebo koronaviru. Pořád svému výběru a výpočtům věřím. Pokles a obrovské výprodeje vnímám naopak jako příležitost pro nákupy titulů, které jsem chtěl, ale jejich cena se mi zdála vysoká.

Držím především dividendové tituly s vysokým dividendovým výnosem. Během únorových výprodejů jsem přikoupil za zbylou hotovost akcie ČEZ a Avastu.

Zajímalo by mě, jak se během paniky na trzích chováte vy. Máte nastavené stop-loss příkazy, které se vám zrealizovaly a minimalizovaly ztráty? Rozhodli jste se akcie raději prodat nebo jste si pořídili levnější akcie v únorových výprodejích? Budu rád, když se rozepíšete v komentářích, nebo do mailu ondra@sums.cz.

Stále se učím. Mám v článku chybu, nepřenost nebo byste udělali něco lépe? Napište mi na ondra@sums.cz. Děkuji všem, kdo mi pomáhají se zlepšovat. ❤️

Komentáře

BCCP (27.02.2020 08:27): Ahoj! NIC neprodávám,včera jsem chtěl něco dokoupit na titulech PM,O2 a Pegas,nepodařilo se však-moc jsem nákupky podsekl a nepadlo to tak hluboko. Na BCPP mě štve,že poklesy cen jsou časově velmi krátké a je obtížné ve výprodeji něco levně nakoupit-viz.včerejší dopoledne na PM-Tabáku. Přeji všem pevné nervy a úspěšné investice. SD.

Investor (27.02.2020 13:13): Dobry den, ja sa drzim nasledovneho postupu: nepredavam a nekupujem podla sprav, nalad trhu a kratkodobych pohybov cien. Ak podla mojho nazoru je firma predrazena predavam, ak vyrazne podhodnotena nakupujem. Bez ohladu na to aky bol doterajsi vyvoj ceny podla grafu. Mam dlhy investicny horizont (v podstate navzdy), takze volatilitu beriem nie ako hrozbu ale ako prilezitost lacno kupit a draho predat. Zatial som od prepuknutia noveho koronavirusu neurobil ziadnu zmenu v portfoliu. No vdaka nizsim cenam mam vyhliadnute 3 akcie k nakupu -> ktore dlhodobo sledujem a ich ceny su momentalne nizsie ako je ich hodnota. Konkretne: United Airlines, Berkshire Hathaway a CEZ. Ak budu ceny este nizsie a tym padom bude cena vyrazne nizsia ako hodnota nakupujem.

Investor (09.03.2020 21:12): Dnes nakup Berkshire Hathaway za 194 USD.

Jméno a text jsou povinná pole a musí být vyplněna před odesláním formuláře.

Spam protection. Please write number twenty-five:

© 2021 | RSS | ondra@sums.cz