Víš, kolik utrácíš?

Dosud jsem netušil, kolik přesně utrácím. Jako většina z vás vím, kolik vydělávám. Mám také představu o měsíčních částkách za energie a služby spojené s bydlením. Vím přesně, kolik je má splátka hypotéky, kolik zaplatím za telefon a internet. Nevím ale, jaké jsou mé výdaje za jídlo nebo oblečení. Neumím ani odhadnout, v jakých částkách se měsíčně pohybuji. Jestli se jedná o tři, pět nebo deset tisíc měsíčně. Netuším tedy, kolik mi z výplaty zůstane a jaké je mé volné cashflow. Myslím, že obvykle bývám měsíčně v plusu. Abych měl jistotu, rozhodl jsem se zjistit co nejpřesnější čísla.

Víš, kolik utrácíš?

Dlouhou dobu jsem se chtěl zaměřit na své výdaje. Až rozhovor Jirky Rosteckého s Vítem Endlerem mě nakopl a já zjistil kde a za co utrácím. Vytvořil jsem si jednoduchou statistiku pomocí kategorizování výdajů ze své platební karty tak, aby byly co nejprůkaznější. Data jsem očistil od mimořádných vlivů, v mém případě šlo o dvě větší částky, které jsem v průběhu sledovaného období investoval do akcií.

Pro analýzu jsem použil data za posledních šestnáct měsíců (od 1.1.2019 do 30.4.2020). Nejsem typ člověka, který by dokázal zapisovat veškeré své útraty a vedl si osobní účetnictví. Spokojil jsem se s bankovními výpisy, které jsem si nahrál do databáze a začal je kategorizovat do těchto skupin:

  1. Náklady na bydlení (hypotéka, služby, elektřina, internet aj.)
  2. Pravidelné investice (Pioneer fond, penzijní spoření)
  3. Potraviny a drogerie
  4. Volný čas / sport / zábava / dárky / kavárny / hospody / lékárny
  5. Doprava a cestování
  6. Nábytek a vybavení domácnosti
  7. Oblečení a obuv
  8. Mobil
  9. Hotovostní platby (výběry z bankomatu a platby, které nešlo kategorizovat)

Kategorizovaná data jsem vložil do Excelu, kde jsem se nejprve zaměřil na průměrnou měsíční strukturu mých výdajů. Největší část tvoří náklady na bydlení (44 %), 12 % jsou výdaje za jídlo a drogerii, 9 % jsou volnočasové výdaje, kam jsem například započítal také nákup kola. Cestování tvoří 7 % mých výdajů, stejně jako pravidelné investice (investování do fondu a penzijní spoření). Přestože kategorie oblečení a obuv odpovídá jen jednomu procentu mých výdajů, není to tak úplně pravda. Celých 13 % mých výdajů jsem totiž nedokázal kategorizovat. Jedná se o výběr hotovosti v bankomatech a platby kartou, které neumím zařadit.

Průměrná struktura měsíčních výdajů

V další fázi analýzy vlastních výdajů mě zajímal vývoj v čase. Chtěl jsem zjistit, jak vypadají mé výdaje po měsících, jestli a jak rychle tvořím finanční rezervu a zda se stává, že mé výdaje kolísají. Překvapilo mě, že ve sledovaném období jsem ani jednou neutratil v jednom měsíci více, než kolik činily mé průměrné příjmy. Další dobrou zprávou je, že dokážu tvořit finanční rezervu. Průměrně jsem každý měsíc utratil 64 % mých příjmů. Navíc v této částce je také započítáno pravidelné investování do fondu a penzijního spoření.

Měsíční výdaje v procentech z průměrného měsíčního příjmu

Po roce a půl, kdy se snažím být odpovědnější ke svým financím, se mi podařilo dokončit analýzu, která je z mého pohledu základní. Dlouho bohužel nepatřila k mým prioritám. Po jejím dokončení ale všem doporučuji si alespoň základní přehled udělat. Při analyzování výdajů mi došlo, že neefektivně hospodařím se svými úsporami. Můj finanční polštář, tedy okamžitě dostupná hotovost, je příliš velký. Pro případ nečekané události jsem si stanovil, že jako rezerva mi postačí prostředky na tři až čtyři měsíce. Zbývající peníze musím investovat, jinak je postupně znehodnotí inflace.

Analýza vlastních výdajů mi dala prostor zamyslet se celkově nad mými financemi. Stanovil jsem si několik priorit, které chci během tří let zvládnout. S akciemi obchoduji více než deset let. Obchoduji nejen se svými, ale z části také s prostředky členů rodiny. Rozhodl jsem se tento model opustit a ostatní členy rodiny z mého investování vyplatit. Hlavním důvodem je, že již nechci být zodpovědný za cizí peníze. Chci i nadále udržovat dvě akciová dividendová portfolia. Jedno u FIO banky s českými akciemi, druhé u Degira se zahraničními tituly.

Zajímalo by mě, jak to máte vy. Máte přehled o výdajích, které máte? A jak detailní? Vedete si například rozpočet a používáte nějaké nástroje? Jakým způsobem plánujete budoucí výdaje a investice? A kolik procent svých příjmů investujete? Napište mi na email ondra@sums.cz nebo dolů do komentářů.

Stále se učím. Mám v článku chybu, nepřenost nebo byste udělali něco lépe? Napište mi na ondra@sums.cz. Děkuji všem, kdo mi pomáhají se zlepšovat. ❤️

Komentáře

Pale?ek (04.06.2020 17:07): Ahoj. Pokud obchoduješ 10 let na burze, tak by jsi měl vědět jak to chodí. Stačí sledovat na akciích komentáře Cipíska, Jentaka a Hadříka abys něco vydělal. Burza nemá logiku. A peníze jsou také zboží. Pokud chceš zažit stockadrenalin zkus ETF např. SQQQ a máš to. Zdar

Investor (05.08.2020 16:03): Zdravím, měl jsem problém takový, že jsem měl volné finance a nechtěl jsem aby mi leželi buď na normálním účtu a nebo spořícím, kde mi to dá 1% za rok, tak jsem zvolil ETX Capital a jsem spokojený, hlavně ochota! Momentálně investuju to stříbra, které se má dostat na 35-40USD a zlato dokonce na 2500 Takže mám s ETX kladné zkušenosti

Jméno a text jsou povinná pole a musí být vyplněna před odesláním formuláře.

Spam protection. Please write number twenty-five:

© 2021 | RSS | ondra@sums.cz